Prosinec 2013

Je ne maîtrise presque rien

30. prosince 2013 v 22:02 | tess
" Je ne maîtrise presque rien. "
LEIBNIZ


Pisek, 30. prosince 2013


Tak a je po Vanocich. Nevim, jak vy, ale ja jsem si docela odchechla. Uprimne, vsechno to hodovani, navstevovani pribuznych je sice fajn, ale kdyz vas na kazdem kroku strasi BAC a prihlasky na vysoke skoly, tak se v klidu ani nenajite, ani nepohovorite s rodinou...Takovy je zivot nas, kteri jsme se vydali na dlouhou trasu hledani poznani, studii. Obcas se sama sobe divim, ze se na to vsechno s prominutim nevykaslu, nejdu prodavat karfioly do kauflandu (tuhle hlasku jsem si zkratka nemohla odpustit, i kdyz ten, kdo mi ji tak casto podaval na taliri, si ji uz bohuzel neprecte), nebot "Studia vazne skodi vasemu zdravi" , jak varuji mnozi vysokoskolaci francouzskych super-vyberovych univerzit.
No, je smutne vedet, ze vlastne nic nevite. Ale jak by rekl Descartes, uvedomeni si toho, ze nic nevite, je dukaz toho, ze navzdy opoustite svet ignorantu. Nevim, jestli je to zrovna dvakrat presvedcive, ale necim se clovek utesovat musi, kdyz vi, kolik veci mu unika... Nebo kdyz se snazi napsat jeden motivacni dopis, jako ja ted. Ale tak snad to vsechno neni zbytecne!

A co vy? Jak travite posledni okamziky roku 2013?

Comme une hirondelle volant vers le bonheur

15. prosince 2013 v 23:48 | tess |  Život v Nimes
Comme les hirondelles volent vers les pays chauds, les jeunes filles tcheques migrent vers le soleil nimois.

Nimes, le 15 décembre 2013Je to velice zvláštní zima. Nějakých dvacet stupňů přes den. Sluníčko. A vy jen sedíte v café Courtois s horkou čokoládou a pain au raisin vedle chlapíka v převleku Pere Noel a snažíte si navodit alespoň uměle předvánoční náladu. Lidé spěchají plné ruce tašek s vánočními dárky, svařák voní ulicemi. Jsou to zvláštní časy na tom jihu...


Možná už jsem v Nimes příliš dlouho. Možná už jsem příliš dlouho ve Francii.
Asi ano. Protoze jinak nedokážu vysvetlit to, co se ve mne občas odehrává. Možná se ze mně stává Francouzka. Na první pohled velice nevinné stvoření, schopné kde jaké lumpárny, manipulace k tomu, aby ziskala to, co chce. Nemyslim, že by na tom snad mohlo být něco špatného, v tomto světě lží a hypokrytů, pokud člověk zná meze. Na druhou stranu jsou tyto praktiky nezbytné k přežití mezi tou francouzskou aristokracií. A Francouzka zde má vše ve svých rukou, pokud nezapomíná na to, že je právě Francouzkou a ženou.
Je to velice, zvláštní, dřív jsem byla hlavně pozorovatelkou francouzského života, nyní jsem se ocitla v hlavní roli. A docela si to užívám. Je to krásný pocit, vědět, že můžete říci NE.
Často jsem slyšela říkát své české kamarádky, jak by to bylo fajn, být mužem, protože mají snažší život. Francouzsku by tohle nikdy nenapadlo, protože je krásné být ženou. Ve Francii.


Pár dnů do konce roku 2013.
Proč si nenapsat ještě jednu desertu z ekonomie? TO přece ještě stihneme!
Stejně jako soustu další práce. Dalších dlouhých rozhovorů. Nebo třeba setkání?
Kdo ví...

19 dnu do Vanoc

5. prosince 2013 v 22:27 | tess |  Život na Daudetu
Connais-toi, toi meme.
SOCRATES
Často si dávám předsevzetí, že začnu více psát na blog. Kolikrát mám i chuť, jenže když dodělám vše, co udělat musím, tak jsem většinou tak vyčerpaná, že zakopávám i cestou do postele.
Zbývá 19 dnů do Vánoc. Vánoční atmosféra pomalu proniká do města i na Daudet. Přesto jsou začátky tohoto měsíce trochu náročné: hodně písemek (i když musím říci, že po pondělním bac blancu z ekonomie s M.Aicartem se mi zdají všechny ostatní zkoušky nezávažné), hodně zařizování (vánoční besídka, výročí, MDE, animace ve školách, noviny). Přesto si nestěžuji, ani nechci, aby to tak vyznělo. V životech nás všech jsou některé chvíle snadnější než jiné. A těch dobrých bychom měli využívat naplno, aby pak ty méně dobré byly o něco snažší.

Ode dneška je ze mě oficialní membre actif des Jeunes Européens de France-section locale de Montpellier neboli členka Mladých Evropanů ve Francii- sekce v Mtp. Jsem za to upřímně ráda, neboť je to něco, na čem mi opravdu hodně záleží. v JEF jsem poznala hrozně úžasných lidí, setkání s nimi i akci jimi pořádané mne neuvěřitelně obohacují. Navíc jsou sortie s JEF dobrou výmluvou, proč občas zmizet z Nimes.
Takže lidé, buďte hrdými Evropany!
Nebo se zkrátka pro něco nadchtěte a přestaňte se trápit! Vnímejte ty, kteří jsou kolem vás. Zbývá přece jen 19 dnů do Vánoc!